reklama
4 lipiec 2023

Podłużna kanapka z gorącą parówką i dodatkami czyli najbardziej znany fast food na świecie

zdjęcie: Podłużna kanapka z gorącą parówką i dodatkami czyli najbardziej znany fast food na świecie / pexels/4518655
pexels/4518655
Hot dog czyli podłużna bułka z parówką. Ten popularny i niegdyś skromny fast food, składający się z bułki, parówki, ketchupu i musztardy, obecnie jest dostępny w różnorodnych odmianach i kombinacjach smakowych. Oprócz tradycyjnej parówki do hot doga dodaje się także kiełbaski, kabanosy, a nawet... parówki sojowe, które można już znaleźć w popularnych hot dogach na stacjach benzynowych!
REKLAMA

Pochodzenie hot dogów

Historia tej popularnej potrawy prawdopodobnie sięga końca XV wieku, gdy w Frankfurcie nad Menem wynaleziono parówki (stąd często w Polsce nazywane frankfurterkami). Według jednej z teorii parówki zostały wynalezione przez rzeźnika o imieniu Johann Georghehner, który nazwał je "jamnikami" (dachshund) i dotarł z nimi do Frankfurtu. W późniejszych latach podłużne kiełbaski trafiły na amerykański kontynent wraz z emigrantami, a pewien niemiecki rzeźnik otworzył pod koniec XIX wieku pierwszą budkę z parówkami w Nowym Jorku. To danie szybko zdobyło ogromną popularność ze względu na łatwość przygotowania, niską cenę i wyjątkowy smak.

W dzisiejszych czasach hot dogi są znane na całym świecie i nie tylko można je kupić na każdym rogu, ale także łatwo przygotować w domu. Dzięki swojej prostocie, a jednocześnie wyjątkowemu smakowi, danie to zdobyło miłość ludzi na całej planecie, co zaowocowało nawet obchodzeniem specjalnego święta od ponad 100 lat, które przypada na 4 lipca. Z tej okazji w wielu miejscach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, organizowane są liczne konkursy, w których hot dogi odgrywają główną rolę, na przykład zawody w jedzeniu hot dogów na czas.

Pochodzenie nazwy

Istnieje kilka różnych wersji tłumaczących tę dość zaskakującą nazwę. Jednak najbardziej popularna opowieść dotyczy pewnego sprzedawcy lodów i oranżady, który działał na nowojorskich polach do gry w polo. Jego biznes zaczął słabnąć, więc postanowił, że jego pracownicy będą sprzedawać bułki z gorącymi parówkami w środku. Aby przyciągnąć klientów, sprzedawcy wyciągali kiełbaski z parujących garnków i zachęcali ich, krzycząc: "Rozgrzane do czerwoności! Kupujcie jamniki, póki są gorące!". Pewien rysownik naszkicował to danie, ale ponieważ nie był pewny, jak poprawnie napisać "dachshund", użył określenia "hot dog", które natychmiast przyjęło się jako nazwa dla charakterystycznej bułki w kształcie. Dzisiaj nawet małe dzieci wiedzą, czym jest hot dog, jakie dodatki najlepiej pasują i jak go jeść.

Hot dog klasyczny, czyli...?

Klasyczny hot dog ma wiele różnych wariantów, ale charakterystyczną cechą jest rozcięta podłużna bułka, zazwyczaj mleczna, w której znajduje się parówka i musztarda. Jednak w zależności od lokalizacji geograficznej, hot dog ma swoje indywidualne cechy. W Chicago hot dog serwuje się w bagietce z dodatkiem kiszonego ogórka, plasterków zielonego ogórka, pomidorów, cebuli i musztardy. Amerykański hot dog na parówce ma dodatkowo porcję kiszonej kapusty.
W przeciwieństwie do klasycznego wariantu, francuski hot dog powstaje z wydrążonej bagietki, w której umieszcza się parówkę, musztardę i keczup.
Natomiast w Polsce w latach 90. popularną odmianą hot doga było połączenie kiełbaski leszczyńskiej z bułką.
W obecnych czasach, gdy coraz większą uwagę przykłada się do jedzenia, hot dog również poddaje się trendom. Zamiast tradycyjnej parówki lub frankfurterki, w hot dogu można znaleźć kabanosa, białą kiełbasę, a nawet wegańską parówkę. Dodatkowo, pszenna i mleczna bułka ustępuje miejsca pełnoziarnistym wersjom. Wiele miejsc proponuje także świeże warzywa, sałaty czy nawet kimchi jako dodatki do bułki z parówką. Hot dog, który kiedyś składał się z prostej bułki i parówki, stał się daniem dopasowywanym do indywidualnych upodobań i preferencji.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Piekary Śląskie
-0.5°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piekarach Śląskich

kiedy
2024-11-23 15:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 18:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Klub Piekarnik, Piekary Śląskie,...
wstęp biletowany