8 listopad 2023

Policja rozbiła karuzelę VAT-owską – straty są szacowane na 350 mln zł

zdjęcie: Policja rozbiła karuzelę  VAT-owską – straty są szacowane na 350 mln zł / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powszechne_%C5%9Awiadectwo_Udzialowe_NFI_z_1995_r..jpg#/media/File:Powszechne_Świadectwo_Udzialowe_NFI_z_1995_r..jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powszechne_%C5%9Awia dectwo_Udzialowe_NFI_z_1995_r..jpg#/media/File:Powszechne_Ś wiadectwo_Udzialowe_NFI_z_1995_r..jpg
350 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności rozbitej przez śląskich policjantów karuzeli podatkowej, której uczestnicy wyłudzali VAT na podstawie fikcyjnego wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami – szacują śledczy, którzy analizują operacje finansowe na łączną kwotę 1,8 mld zł.
REKLAMA

Do tej pory policjanci zatrzymali 23 podejrzane osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie 21 mln zł – podał w środę zespół prasowy śląskiej policji. Sprawa ma charakter rozwojowy - zaznaczają funkcjonariusze.

Postępowanie prowadzone przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Katowicach toczy się od 2017 r. pod nadzorem śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej. Śledczy, którzy wpadli wtedy na trop pewnej grupy przestępczej, w kolejnych latach systematycznie gromadzili informacje i poszerzali swoje ustalenia o kolejne osoby i podmioty gospodarcze, biorące udział w karuzelach VAT-owskich.

Sprawa z czasem przekształciła się w wielowątkowe i skomplikowane postępowanie, obejmujące działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się fikcyjnym wewnątrzwspólnotowym obrotem różnymi towarami i wyłudzaniem z tego tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT. Członkowie przestępczych organizacji niejednokrotnie działali w kilku różnych grupach – opisują policjanci.

„O złożoności i skali nielegalnej działalności świadczy zakres działań, jakie podjęli policjanci oraz wysokość strat Skarbu Państwa, spowodowanych wyłudzeniami VAT-u. Śledczy przesłuchali wielu świadków i przeprowadzili dziesiątki przeszukań, zabezpieczając obszerną dokumentację księgowo-rachunkową, potwierdzającą przestępczą działalność, którą skrupulatnie przeanalizowano” - podała komenda wojewódzka.

Policjanci ustalili mechanizm i skalę nielegalnego procederu oraz zatrzymali podejrzanych w różnych częściach kraju. Śledczy analizują operacje, których łączna wartość przekroczyła 1,8 mld zł, a wysokość wyłudzonego podatku VAT, stanowiąca 23 proc. wartości obrotu, wyniosła 350 mln zł. Czynności są prowadzone równolegle w siedmiu rozbudowanych wątkach.

„Do tej pory policjanci zatrzymali 23 osoby i rozbili grupę przestępczą, w której działali. Rozpracowana organizacja działała w latach 2014–2020 w Katowicach, Krakowie i innych miastach na terenie kraju. Zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw skarbowych, polegających m.in. na wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej faktur VAT, poświadczających fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym, częściami samochodowymi oraz artykułami spożywczymi” - podał zespół prasowy śląskiej policji. Sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali urzędom skarbowym i, wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej, wyłudzili zwrot nienależnego podatku VAT, oszacowany na około 21 mln zł.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzane do śląskiego wydziału PK i usłyszały zarzuty związane z popełnieniem przestępstw karno-skarbowych, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. W zależności od zarzutów, grozi im od kilku do 25 lat więzienia za tzw. zbrodnię fakturową. 9 podejrzanych trafiło do aresztu. Wobec pozostałych prokurator zastosował m.in. poręczenia majątkowe. W postępowaniu zabezpieczono również mienie w postaci kamienicy w Krakowie.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Piekary Śląskie
-0.1°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piekarach Śląskich

kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 18:30
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-14 19:00
miejsce
Klub Piekarnik, Piekary Śląskie,...
wstęp biletowany