reklama
kategoria: Kraj
5 sierpień 2024

Ministerstwo Zdrowia planuje oceniać jakość świadczeń zdrowotnych

zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia planuje oceniać jakość świadczeń zdrowotnych / fot. PAP
fot. PAP
Powtórne hospitalizacje i śmiertelność po zabiegach złożą się na ocenę jakości świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy. Projekt rozporządzenia z 50 wskaźnikami jakości Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych.
REKLAMA

Ocena jakości świadczeń ma objąć trzy obszary: kliniczny, konsumencki i zarządczy – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej. Jest to rozporządzenie wykonawcze do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

W obszarze klinicznym (29 wskaźników) na ocenę jakości wpłyną takie parametry, jak: efekt leczniczy, powtórne hospitalizacje z tej samej przyczyny, śmiertelność po zabiegach i doświadczenie w wykonywaniu określonych świadczeń i struktury procedur medycznych.

Wskaźniki w obszarze klinicznym to m.in. liczba zatorów płucnych na tysiąc hospitalizowanych pacjentów, wystąpienie sepsy na tysiąc hospitalizacji zabiegowych, readmisje pacjentów hospitalizowanych z powodu schizofrenii, śmiertelność w okresie 30 dni, 90 dni i roku od dnia zakończenia hospitalizacji pacjentów z ostrym zawałem serca poddanych zabiegom interwencyjnym na naczyniach wieńcowych, liczba zabiegów związanych z leczeniem jaskry lub zaćmy i wykorzystanie małoinwazyjnych technik w zabiegach usunięcia pęcherzyka żółciowego.

W obszarze konsumenckim (sześć wskaźników) oceniane mają być: skuteczność procesu wpisywania pacjentów na listy oczekujących, zaangażowanie personelu medycznego, komunikacja z pacjentem, warunki hospitalizacji i wyżywienia, respektowanie praw pacjenta i rekomendowanie świadczeniodawcy przez pacjenta.

Z kolei na ocenę w obszarze zarządczym (15 wskaźników) złożą się: akredytacje, certyfikaty i inne świadectwa potwierdzające jakość, stopień wykorzystania zasobów, a także długość hospitalizacji i struktura realizowanych świadczeń.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że przepisy powinny wejść w życie niezwłocznie. Wynika to z terminu realizacji kamienia milowego w dziedzinie jakości w opiece zdrowotnej ustalonego na koniec trzeciego kwartału 2024 r. Projekt rozporządzenia dotyczy ponad 27 tys. podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Od 30 czerwca podmioty lecznicze, które mają podpisaną umowę z NFZ, powinny prowadzić wewnętrzne systemy zarządzania jakością. Wynika to z ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zarządzanie jakością jest warunkiem otrzymania przez szpital autoryzacji, która jest wymogiem dla szpitali zakwalifikowanych do tzw. sieci. Ustawa o jakości zmieniła także zasady przyznawania szpitalom akredytacji, czyli potwierdzenia standardów. (PAP)

kno/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Piekary Śląskie
3.5°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piekarach Śląskich

kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 15:30
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 18:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Piekary...
wstęp biletowany