15 listopad 2023

Akt oskarżenia w sprawie wyłudzania dotacji z tarczy antykryzysowej

zdjęcie: Akt oskarżenia w sprawie wyłudzania dotacji z tarczy antykryzysowej / pixabay/4904507
Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu oskarżyła pięć osób o udział w grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem świadczeń dotyczących wsparcia przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej, wprowadzonej w związku z pandemią koronawirusa.
REKLAMA

W popełnianiu tych przestępstw sprawcy wykorzystali co najmniej 11 firm – wynika z ustaleń śledztwa.

O zakończeniu postępowania poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Skierowany właśnie do sądu akt oskarżenia opisuje wyłudzenia i usiłowanie wyłudzenia świadczeń na łączną kwotę ok. 800 tys. zł, ale – jak zaznacza prokuratura – łączna kwota otrzymanego przez tę grupę wsparcia mogła sięgać kilku milionów złotych; ciągle toczy się odrębne śledztwo.

Jak podał prok. Łubniewski, prowadzący tę sprawę prokurator ustalił, że członkowie grupy w przestępczym procederze wykorzystali co najmniej 11 firm – z Chorzowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Za ich pośrednictwem, od stycznia do sierpnia 2021 r., aplikowali w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach o przyznanie pomocy finansowej - dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie COVID-19.

"Kilka firm reprezentowanych przez oskarżonych otrzymało takie wsparcie, mimo że nie spełniało odpowiednich kryteriów jego przyznania. W tych wypadkach doszło do wypłaty środków z powodu podawania przez oskarżonych, w składanych do urzędu wnioskach, nieprawdziwych informacji i oświadczeń" - opisywał rzecznik prokuratury.

Fałszywe informacje dotyczyły wielu kwestii, np. faktu zatrudnienia w jednej z firm osoby, która w okresie objętym dofinansowaniem w rzeczywistości miała status bezrobotnego, albo takiej, która została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego przez innego pracodawcę - dodali śledczy.

Wśród oskarżonych są trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Akt oskarżenia, który został przesłany do Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmuje 12 zarzutów dotyczących wyłudzenia i usiłowania wyłudzenia świadczeń na łączną kwotę ok. 800 tys. zł, ale ustalenia zakończonego śledztwa wskazują, że łączna kwota otrzymanego przez tę grupę wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej mogła sięgać kilku milionów złotych. W Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu w ciągle toczy się odrębne postępowanie. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za oszustwa w związku z wyłudzeniem świadczenia pieniężnego – do 8 lat.

Tarcza antykryzysowa to wprowadzony przez rząd pakiet rozwiązań, którego celem była ochrona przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Wśród pięciu filarów tarczy znalazły się m.in. ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników oraz finansowanie przedsiębiorców.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Piekary Śląskie
0.7°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piekarach Śląskich

kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 18:30
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-14 19:00
miejsce
Klub Piekarnik, Piekary Śląskie,...
wstęp biletowany