17 listopad 2023

Policja zatrzymała sprawcę podpalenia zapasów przytuliska dla zwierząt

zdjęcie: Policja zatrzymała sprawcę podpalenia zapasów przytuliska dla zwierząt / pixabay/167538
Policjanci ustalili i zatrzymali 23-latka, który blisko tydzień temu podpalił zapasy siana i słomy, należące do przytuliska dla zwierząt +Przystań Ocalenie+ z Ćwiklic koło Pszczyny (Śląskie). Mężczyzna został aresztowany.
REKLAMA

Do pożaru doszło w sobotę 11 listopada około 3 w nocy. Nikt nie ucierpiał, ale ogień strawił zapasy słomy i siana dla zwierząt. Już pierwsze ustalenia wskazywały, że było to podpalenie.

„Pszczyńscy policjanci zabezpieczyli teren akcji, prowadząc jednocześnie ustalenia sprawcy, gdyż biegły z zakresu pożarnictwa stwierdził, że ogień został podłożony. Kryminalni ustalili i zatrzymali podejrzewanego o podpalenie 23-latka. Zgromadzony materiał pozwolił na postawienie zarzutu, do którego mężczyzna się przyznał” - poinformowała w piątek pszczyńska komenda.

Jak dodali policjanci, 23-latek już po raz kolejny złamał prawo - w lipcu br. skradł ciągnik rolniczy warty około 15 tys. zł. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Działająca od ponad 20 lat „Przystań Ocalenie” opiekuje się schorowanymi, starymi czy wyeksploatowanymi zwierzętami. Pod opieką ma m.in. konie, świnie, krowy, kozy, osły, owce i kury. Wskutek pożaru, który gasiło kilka zastępów straży pożarnej, spłonęły zgromadzone w przytulisku, nieopłacone jeszcze zapasy siana i słomy na zimę.

Po pożarze przedstawiciele przytuliska zaapelowali o pomoc - żywność dla zwierząt, w tym przede wszystkim siano, a także słomę. Uruchomili też zbiórkę na stronie: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/pozarwprzystani. Akcję wsparło blisko 7 tys. osób, które wpłaciły łącznie ponad 400 tys. zł – to więcej niż oczekiwali organizatorzy. Za zebrane pieniądze schronisko chce nie tylko uzupełnić zapasy, ale też wybudować ogrodzenie oraz zakupić rejestrator i kamery monitoringu.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mtb/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Piekary Śląskie
0.7°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piekarach Śląskich

kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 18:30
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-14 19:00
miejsce
Klub Piekarnik, Piekary Śląskie,...
wstęp biletowany