14 listopad 2023

Ruszył nabór wniosków o unijne stypendia dla zdolnych, niezamożnych uczniów

zdjęcie: Ruszył nabór wniosków o unijne stypendia dla zdolnych, niezamożnych uczniów / pixabay/7628093
Nabór wniosków o dotowane Funduszami Europejskimi stypendia dla zdolnych uczniów szkół ponadpodstawowych ogłosił Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Przy spełnieniu kryterium dochodowego i odpowiednich wynikach w nauce uczniowie mogą liczyć na 7 tys. zł stypendiów w przyszłym roku szkolnym.
REKLAMA

O nowym projekcie "Śląskie. Inwestujemy w talenty PLUS" poinformował we wtorek rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka. Wnioski w pierwszej edycji projektu będzie można składać do 13 grudnia br. Zainteresowani będą mogli zdobyć stypendium w łącznej wysokości 7 tys. zł na czas trwania zajęć w roku szkolnym 2023/24.

"Śląskie inwestuje w talenty, w potencjał i wiedzę młodych ludzi, którzy są przyszłością województwa. Zależy nam na tym, żeby mieli możliwość rozwoju, realizacji pasji i zdobywania wiedzy, co przełoży się na rozwój regionu" – zadeklarował, cytowany przez Gruszkę, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

"Chcemy, by młodzi, zdolni ludzie związali swoją przyszłość z woj. śląskim, tu się kształcili i pracowali, stąd idea wsparcia tych najbardziej ambitnych. Wierzę, że to najlepiej zainwestowane publiczne pieniądze i zachęcam do udziału w tym projekcie" – dodał marszałek.

Stypendia są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, budżetu państwa oraz budżetu województwa śląskiego. Uczniowie i uczennice spełniający kryteria określone w regulaminie projektu mogą składać wnioski (wraz z niezbędnymi załącznikami) wyłącznie przez elektroniczną platformę ePUAP.

Wnioski powinny zostać przygotowane za pomocą stworzonej na potrzeby projektu aplikacji. Wnioski zostaną poddane ocenie, a stypendia trafią do tysiąca uczniów i uczennic z najwyższą liczbą punktów. Kryteria to: nauka w szkole ponadpodstawowej na terenie woj. śląskiego, dochód w rodzinie ucznia na osobę w roku kalendarzowym poprzedzającym rok szkolny, na który przyznawane jest stypendium, do 2 359 zł lub 2 674 zł (w przypadku niepełnosprawności dziecka).

Kluczowe jest uzyskanie średniej arytmetycznej ocen ze wszystkich przedmiotów na poziomie: minimum 5,00 w klasie 1, minimum 4,75 w klasach 2-4 w przypadku uczniów liceów ogólnokształcących oraz szkół artystycznych; minimum 4,75 albo uzyskanie tytułu laureata/finalisty olimpiady lub turnieju co najmniej II stopnia - w przypadku uczniów szkół zawodowych.

Kandydaci mogą uzyskać dodatkowe punkty za zdobycie tytułu laureata/finalisty konkursu, olimpiady lub turnieju, albo na podstawie statusu ucznia/uczennicy z niepełnosprawnościami.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru oraz wymaganej dokumentacji są dostępne na stronie https://efs-stypendiaplus.slaskie.pl/ (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Piekary Śląskie
0.7°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piekarach Śląskich

kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 18:30
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-13 19:00
miejsce
Centrum Kultury Karolinka,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-14 19:00
miejsce
Klub Piekarnik, Piekary Śląskie,...
wstęp biletowany